Wernisaż wystawy “Ryszard Kowalewski – Wybrałem góry”


W ostatni piątek (19 czerwca) na Zamku Lubelskim odbył się wernisaż wystawy Ryszarda Kowalewskiego – artysty malarza urodzonego w Lublinie a jednocześnie himalaisty, alpinisty oraz grotołaza. Na wystawie, poprzedzonej koncertem i wystąpieniami zaproszonych gości, można było zobaczyć ok. 60 prac artysty (wystawa czynna jest do lipca br.). Zapraszamy na fotorelację z tego szczególnego dla naszego Klubu wydarzenia – na uroczystym otwarciu wernisażu Ryszard Kowalewski oraz Zygmunt Nasalski zostali uhonorowani przez naszego Prezesa (zgodnie z decyzją Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków KW Lublin z dnia 17 czerwca 2015r) honorowym członkostwem Klubu Wysokogórskiego Lublin.

Ryszard Kowalewski, artysta malarz urodzony w Lublinie w 1943r. Od 1970 roku zamieszkały w Gdańsku jako pracownik Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Wieloletni członek Zarządu a obecnie wiceprezes Polskiego Związku Artystów Plastyków. wieloletnią przygodę z profesjonalnym alpinizmem rozpoczął w polskich Tatrach i począwszy od 1965 roku dokonywał liczących się w alpinizmie wejść, m.in. na dwa dziewicze siedmiotysięczne szczyty w Karakorum. Zmierzył się również z ośmiotysięcznikami w Himalajach Nepalu, tam też zimą wszedł na dziewiczy szczyt sześciotysięczny. Pasja górska ma dominujące odzwierciedlenie w jego twórczości, maluje góry i portrety ludzi gór.

Uhonorowany jako drugi członek honorowy KW Lublin – Zygmunt Nasalski, także rocznik1943, urodzony na hrubieszowszczyźnie to muzealnik, od 1968 roku pracownik, potem wieloletni dyrektor Muzeum Lubelskiego. Za jego kadencji uruchomiono dla zwiedzających Kaplicę św. Trójcy (za co Muzeum otrzymało nagrodę Generalnego Konserwatora Zabytków). Brał udział w zainicjowaniu remontu, przebudowy i aranżacji wystaw ze środków UE, który zmienił oblicze muzeum. Członek rady ds. muzeów przy Ministrze Kultury. Współorganizator Lubelskiego Festiwalu Nauki. Od studiów z zamiłowania alpinista, wieloletni członek Lubelskiego Klubu Wysokogórskiego i Akademickiego Klubu Alpinistycznego, także członek zarządów tych organizacji. Uczestnik pierwszej powojennej polskiej wyprawy himalajskiej LKW w 1978 roku i akcji ratowniczej po zaginięciu 2 uczestników wyprawy. Współorganizator wyprawy MKT poświęconej pamięci tragicznie zmarłych lubliniaków i organizator oraz czynny uczestnik pierwszego lubelskiego festiwalu górskiego w 2014 roku. W salach Zamku Lubelskiego zawsze chętnie gościł i wspierał wystawy o tematyce górskiej.  Nadal pozostaje aktywnym turystą górskim.

Zdjęcia P. Zwierzański