Skały Karniowickie ponownie odkryte przez członków KW Lublin!


Dzięki działalności członków KW Lublin można już się wspinać w Skałach Karniowickich! Zapraszamy do przeczytania relacji z prawie trzyletnich działań, które zaowocowały powstaniem 17 nowych dróg w tym rejonie. W poście znajdziecie też aktualne topo autorstwa Rafała Nowaka.

Skały Karniowickie znajdują się w rejonie wsi  Karniowice, w gminie Zabierzów. Osiągają do 10 metrów wysokości i można wśród nich wyodrębnić główną skałę tzw. ,,Boisko” oraz drugą „Bramkę”. „Boisko” ma wystawy ścian południową oraz zachodnią, a jej wierzchołek  jest łatwo dostępny od północy. Usytuowana powyżej ,,Boiska” ,,Bramka” jest nieco niższa i ma wystawę południową. Skały Karniowickie nie są może szczególnie dużych rozmiarów, ale oferują ciekawe wspinanie po drogach biegnących w dużej mierze ewidentnymi rysami i po dobrych chwytach.  

Pierwszy raz opisane zostały jako ,,Skała Karniowicka” w latach osiemdziesiątych XX wieku, w przewodniku K. Baran, T. Opozd „Skałki Podkrakowskie”. Dotychczas jednak nie doczekały się obicia i żadnej drogi wspinaczkowej poprowadzonej z dołu. Dopiero jesienią 2014 r. zainteresowanie Marty Rembek i Jakuba Szczepanika, a następnie podjęcie rozmów w listopadzie 2015 r. z innymi członkami KW Lublin, zaowocowało utworzeniem grupy osób, które zaangażowały się w inicjatywę zagospodarowania skał. Prace organizacyjno-formalne, czyszczenie skał, odkrzaczanie terenu, wytyczanie dróg wspinaczkowych często okupione krwią i walką z kleszczami, zakończyły się obiciem dróg we wrześniu 2017 roku przez Rafała Nowaka i  odbywającego w tym czasie staż ekiperski Jakuba Szczepanika. Na skały najlepiej podejść od parkingu znajdującego się w okolicy przystanku autobusowego przy ośrodku MODR Karniowice, wzdłuż ulicy Spacerowej. Po około 100 m, na wysokości pierwszej posesji, należy skręcić w prawo i iść dalej leśną ścieżką przez ok 50 m.

Obicie Skał Karniowickich sfinansowane zostało ze środków PZA, poprzez Inicjatywę Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały”.

W okresie od kwietnia do października 2017 roku zostało poprowadzone 17 dróg (dwa projekty jeszcze czekają na swoje przejścia).

Autorami pierwszych przejść są m.in. członkowie KW Lublin: Gabriela Piekoś, Oliwia Libera, Aneta Libera, Marta Rembek, Marcin Kowalik, Jakub Szczepanik oraz Karol Adamczewski”.

Tekst: Aneta Libera, Marta Rembek, Jakub Szczepanik

Topo: Rafał Nowak

Bramka

1. Zwycięska Porażka VI.1+ (2R+ST); 2017 – Rafał Nowak

2. Bramkowy Remis VI+/1 (2R+ST); 2017 – Rafał Nowak

Boisko

1. Off-side III (3R); 2017 – Maciej Hebda, Rafał Nowak

2. Corner VI.1+ (3R+ST); 2017 – Jakub Szczepanik

z wykorzystaniem wanty na lewo od kantu

(ogrU – bez wanty na lewo od kantu VI.2+ Miłosz Jodłowski)

3. Bez Przesady VI (3R+ST); 2017 – Marta Rembek

4. Mały Koto-Niedźwiedź VI (3R+ST); 2017 – Gabriela Piękoś

5. Sześć Dwa Na Szynach VI.1+ (3R+ST); 2017 – Jakub Szczepanik

ogrU – filarkiem na prawo od rysy

6. Superglue VI.1+ (3R+ST); 2017 – Maciej Hebda, Rafał Nowak

ogrU – ścianką na lewo od komina

7. Komin Filozoficzny V+ (4R+ST); 2017 – Karol Adamczewski

8. projekt

9. Karniowicki Psikutas VI.2 (4R+ST); 2017 – Maciej Hebda, Miłosz Jodłowski, Rafał Nowak,

ogrU – ścianką na lewo od rysy z Ucha Prezesa

10. Ucho Prezesa V- (4R+ST); 2017 –  Marcin Kowalik

11. Falstart VI (4R+ST); 2017 –  Oliwia Libera

12. projekt

13. Rysa Po Lobotomii VI (4R+ST); 2017 – Adam Dębski

14. Szpilka V (4R+ST); 2017 – Rafał Nowak

ogrU – ścianką pomiędzy rysami

15. Trawers Pod Wiszącą Skałą IV+ (4R+ST); 2017 – Joanna Jaskowska

16. Przepięcie VI- (2R); 2017 – Marcin Filipek

koniec na półce

17. Górska Przygoda III+ (4R+ST); 2017 – Aneta Libera

trawers całej ściany pod stanowiskami

Szczególne podziękowania dla:

Włodzimierza Porębskiego, Dyrektora operacyjnego „Naszych Skał”, za osobiste zaangażowanie i wsparcie naszej inicjatywy, Rafała Nowaka, za prace ekiperskie oraz pani Marii Nowak, za życzliwe przyjęcie i udostępnienie podejścia pod skałę.