KW Lublin na skiturach w Rumunii


W drugiej połowie marca dwóch naszych klubowych kolegów Krystian Dąbrowski i Piotrek Matyko działało skiturowo w najwyższych górach Rumunii – Fogaraszach. Zapraszamy do przeczytania krótkiej relacji z tego wyjazdu:

„W dniach 17-24 marca w składzie Piotrek (KW Lublin), Krystian (KW Lublin), Kamila i Marcin mieliśmy przyjemność sprawdzić walory skiturowe najwyższego pasma Rumunii –  Fogaraszy. Większość czasu spędziliśmy w okolicach Balea Lac oraz Cabana Barcaciu. Ambitne plany zdobycia najwyższych szczytów i realizacji klasycznych fogarskich zjazdów zweryfikowane zostały przez pogodę oraz czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Mimo, że Duch Gór nie był dla nas zbyt łaskawy zdobyliśmy Varful Scara (2422mnpm)  oraz zaliczyliśmy kilka wycieczek  długimi i równymi graniami, idealnymi do uprawiania skituringu. W niższych partiach freeridowe trzy grosze dorzuciliśmy zakładając dziewicze ślady w kilkudziesięciocentymetrowej warstwie świeżego puchu.  Nie bez znaczenia był też relaks w rumuńskich schroniskach, która stanowią klasę samą w sobie.

Fogarasze z cała pewnością zachęcają do ponownego ich odwiedzenia i dokończenia niezrealizowanych skiturowo-wspinaczkowych projektów. Sezon zbliża się wielkimi krokami, jeszcze tylko 9 miesięcy ;).”

Tekst: Krystian Dąbrowski