“Tatry” i “Magazyn Turystyki Górskiej N.P.M.” w zbiorach biblioteki KW Lublin


Dzięki darowi od Pani Anny Marii biblioteka KW Lublin (https://kwlublin.pl/biblioteka-kw-lublin/) wzbogaciła się o kilka roczników czasopism „Tatry” i „NPM Magazyn Turystyki Górskiej”.

Magazyn Turystyki Górskiej „N.P.M.” to pismo dla ludzi zainteresowanych aktywnymi formami spędzenia wolnego czasu, niezależnie od płci, wykształcenia i statusu materialnego. Wszystkich naszych czytelników łączy fascynacja górami, które stały się pasją ich życia.

Do lektury zachęcamy zarówno turystów planujących zorganizowanie profesjonalnej wyprawy wysokogórskiej, jak i miłośników wędrówek po polskich Tatrach, Beskidach czy Karkonoszach.

Na stronach magazynu prezentowane są relacje himalaistów z najwyższych gór wszystkich kontynentów, jak i teksty z mniej znanych zakątków w różnych częściach Polski i Europy. Nie brakuje też rozmów z ludźmi, którzy dla gór poświęcili wszystko. A że ważne jest nie tylko z kim i gdzie jedziemy, ale także to, co ze sobą zabieramy, na łamach nie zapominamy o poradnikach i testach sprzętu turystycznego.

Pierwszy numer magazynu ukazał się z datą „kwiecień 2001”, ale w kioskach i salonach prasowych pojawił się już w marcu 2001 roku. Przez sześć lat redaktorem naczelnym był himalaista Piotr Pustelnik.

W sierpniu 2007 roku zastąpił go Tomasz Cylka – dziennikarz i miłośnik gór. Dziś redakcję tworzy kilkanaście osób z Poznania, Wrocławia, Krakowa i Śląska, którzy każdą wolną chwilę przeznaczają na trekkingi w górach bliższych i dalszych.

„Tatry” są wydawane przez Tatrzański Park Narodowy początkowo nieregularnie, a od 2004 roku jako kwartalnik w cyklu zgodnym z rytmem przyrody: zima, wiosna, lato, jesień. Kwartalnik „Tatry” liczy około 200 bogato ilustrowanych stron w formacie zbliżonym do A4, a nakład magazynu sięga 6 500 egzemplarzy. Tematyka jest zróżnicowana: od geologii i klimatu – poprzez świat roślin i zwierząt, oraz to wszystko, co wiąże się z obecnością człowieka w górach, a więc przez historię, etnografię, turystykę, sport i różne dziedziny twórczości artystycznej – aż po filozofię.

Szczegółowy wykaz będących w dyspozycji Klubu czasopism można znaleźć tutaj:  Katalog czasopism KW